הפטריה

אחת האטרקציות האהובות בפארק תמנע היא הפטריה – גוש סלע גדול המונח על סלע בצורת גליל צר. פטריות סלע הן דוגמה לצורת נוף אופיינית שמקורה בבליה באבני חול. בתקופת הפעילות המצרית בתמנע פעל בבקעת הפטריה מחנה להפקת נחושת, שבו הותכה הנחושת שהופקה בתמנע. לכאן  הביאו עפרות שנכרו במכרות שלרגלי מצוקי תמנע וכן את חומרי הבערה - עצי שיטה. רוצים סלפי? הצטלמו כשאתם "דוחפים" את הפטריה שלא תיפול. 

עמודי שלמה

עמודי סלע הם חלק טבעי מקיר המצוק. העמודים הנם צורת נוף טבעית אופיינית, המתפתחת כתוצאה מבליה לאורך סדקים באבן החול האדומה הקשה. העמודים המרשימים בגובהם ובמראם נקראים על שמו של המלך שלמה, שתגלית בד הארגמן מקשרת את תמנע לתקופת מלכותו. במקום התגלה מקדש כורים לאלה המצרית חתחור (מהתקופה המצרית, לפני ימי דוד ושלמה).

הקשתות

הן נראות כמעשה ידי אדם, אך הקשתות הן למעשה מלאכת מחשבת של הטבע. משך אלפי שנים של רוחות עזות יצרו חלונות אבן חול המהווים ביטוי יוצא דופן ליצירתיות של הטבע, צורות הנוף בסלע ובעיקר קשתות האבן. במקום נמצאו שרידים של מכרות הנחושת העתיקים ביותר בעולם. הנחושת הינה המתכת הראשונה שהופקה, נכרתה ושמשה את האדם. המלצה למשכימי קום - אין כמו לראות את הקשתות ולצלם ולהצטלם בקשת בזריחה.

מקדש האלה חתחור

עדות לקשר שבין תמנע למצרים נמצאת במקדש האלה חתחור. האתר, הידוע גם בשם "מקדש הכורים", שייך לתקופת השושלת ה-19 וה-20 במספר במצרים (במאה ה־14 עד המאה ה־12 לפנה"ס). המבנה עבר מספר שלבים של הרס ובנייה וניכרים בו סימנים מהתקופה המצרית והמדיינית. על גבי המשטח החלק שבצוק הסלע שמעל למקדש ומצפון לו, נמצא תחריט סלע מצרי המתאר את רעמסס השלישי. התחריט נמצא במעלה המדרגות מעל המקדש עצמו, על אחד הצוקים, וכדאי להציץ בו ולקבל מושג על מראהו של המלך.

המרכבות

תחריטי סלע מרשימים מהמאה ה-14 עד למאה ה-12 לפנה"ס המתארים מרכבות, אנשים וסצנת ציד, ותחריט ציד ובו דמויות אנשים ובעלי חיים. ניתן לראות את התחריטים באתר המרכבות, בקצה שביל עץ קצר המוביל עד אליהם.

גבעת בורג

גבעה מחודדת אשר שמה ניתן לה בשל מדרגת סלע המטפסת סביבה באלכסון ומשווה לה צורה המזכירה בורג. זוהי דוגמה למגוון הצורות ולאופי הפיסול הטבעי, הנוצר כתוצאה מפעילות כוחות בליה בעוצמה ובאופן שונים על שכבות הסלע השונות המונחות זו על גבי זו.

הספינקס

מכירים את הספינקס שבמצרים? בפארק תמנע יש ספינקס מרשים לא פחות. סלע זה קיבל את שמו בשל צורתו, המזכירה את הדמות המפורסמת הניצבת בסמוך לפירמידות. אלא שהספינקס שלפנינו אינו פסל מעשה אדם, אלא יציר פעולתם של כוחות הבליה הטבעיים על סלע אבן החול.